Испанският певец Алехандро Санс ще бъде удостоен с отличието на „Билборд“ за цялостни постижения на церемонията по връчването на латино музикалните награди на изданието.
С изложба под наслов "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", в галерията на Българския културно-информационен център в Скопие тази вечер беше отбелязан денят на Съединението на Княжество България и Източна Румелия – 6 септември.
„Шести септември ни напомня за българския национален въпрос, който изразява идеала на възрожденските българи – обединение на всички земи, населени с българи. Това е може би най-българското решение на управляващото тогава ръководство. Дръзкият политически акт на нашите предци от 6 септември 1885 година всъщност ни обединява и вдъхновява в усилията ни да изградим и съхраним свободна, стабилна България”, каза при откриването на изложбата директорът на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Не забравяме, че Съединението е един спонтанен, чисто български акт, проти
Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.
Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube.
„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.
Ян Паскал и Александър Килиън
Италианският филмов фестивал „Кастели романи“ гостува за втори път на варненския „Любовта е лудост“.
Това е един мост, чрез който по един филм от всяка страна се показва в другата, каза директорът на форума Антонио Фламини.
В момента се уточнява кое българско заглавие ще гостува на италианския фестивал, който ще се проведе в началото на месец октомври т.г. и ще има специална секция за почит към Ален Делон. Фламини обаче призна, че има много трудности пред разпространението на българско кино в Италия, докато достъпът на техните продукции у нас е по-лесен.
„Кастели романи“ се провежда в малки селища в околностите на Рим, всяка година на различно място, но финалната вечер на награждаването винаги е в замъка Киджи в Арича, където са снимани знакови продукции, между които и „Гепардът“ на Лукино Висконти, разказа
Violons Barbares е втората азиатска формация, която гостува на „Аларма пънк джаз“ през октомври. Концертът на монголско-френско-българското фолк-рок трио е на 24 октомври в клуб Singles (НДК), ден след първото гостуване у нас на доайена на японския авангарден джаз – Масахико Сато, уточняват организаторите.
Във Violons Barbares са българинът Димитър Гугов, свирил и в ансамбъла „Филип Кутев“, преди да замине за Франция преди четвърт век, монголецът Енкхжаргал Дандарваанчиг и французинът Фабиен Гуйо. Те създават групата в Страсбург, в края на по-миналото десетилетие и оттогава са свирили почти по цялото земно кълбо – Festival du Monde Arabe de Montréal в Канада, Festival Cosmo Jazz Chamonix във Франция, Rain Forest Festival в Малайзия, V
Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.
В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света.
Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.
ПАВИЛИОНЪТ
Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт
Церемонията ще бъде излъчена от Маями по телевизия Телемундо на 20 октомври.
От пускането на Viviendo Deprisa през 1991 г. до последния му студиен албум Sanz, издаден през декември 2021 г., артистичният и личният принос на певеца разшири обхвата на латино музиката по целия свят, а влиянието му продължава да определя индустрията и днес, пише „Билборд“.
Наградата за цялостни постижения в латино музиката на Билборд е отличие, което се връчва на изпълнител или група, които имат „продължителна и изключителна кариера, включваща артистичен и личен принос, оказал голямо влияние върху латино музиката в световен мащаб“.
„Дълбоко съм благодарен за това признание от „Билборд“ и ми харесва, че церемонията се провежда в Маями. Фантастично е да съм си у дома“, споделя Санс в Инстаграм.
Първият носител на наградата на Билборд за цялостни постижения в латино музиката е Емилио Естебан през 1995 г. Сред досегашните й лауреати са мексиканците Армандо Мансанеро и Хосе Хосе, испанецът Мигел Босе, гватемалецът Рикардо Архона Ricardo Arjona. Миналата година я спечели групата „Лос Анхелес Асулес“.
Песен, посветена на бебето хипопотам джудже Му Денг, бе издадена на четири езика, предаде Асошиейтед прес.
Оптимистичната 50-секундна песен се нарича Moodeng Moodeng. Налична е на тайландски, английски, китайски и японски, а музикално видео към нея включва кратки клипове на бебето хипопотам, което подскача, играе с гледача си или е при майка си Джона.
Името Му Денг в буквален превод означава „подскачащо прасенце”. Хипопотамчето джудже се превърна в глобален феномен само месец след като бе представено във Фейсбук от зоологическата градина „Као Као” в южната провинция Чонбури в Тайланд. Му Денг обича да подскача, а нейните игри се превърнаха в сензация в социалните мрежи.
Му Денг е вече на четири месеца. Животното привлече огромно количество посетители в зоопарка, който се намира на около два часа път с кола от столицата Банкок.
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната
Над 90 проекта са кандидатствали за сцената на Централните хали след отворената покана за културни проекти, която бе обявена през май, съобщават инициаторите от Kaufland.
Проектите са били оценени от обществен съвет в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова – архитект и преподавател в УАСГ, доц. д-р Венета Ханджийка-Янкулова – директор на Регионалния исторически музей в София, журналистите Даниел Ненчев и Константин Вълков, съоснователят на Free Sofia Tour – Стефан Огнянов и културният мениджър Петър Димитров.
Общо 71 проекта ще бъдат реализирани в най-новото градско пространство до края на 2024 г. и през 2025 г. с комуникационна, техническа и логистична подкрепа от сцената домакин.
Най-много предложения са получени в тематичните категории културно наследство, култура и изкуст
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес.
Семейството и приятели почетоха неговата кариера, изпълнена с касови хитове, герои и емблематични реплики.
Актьорът се придържаше към по-сантиментална реч по време на благотворителната вечер, докато близките го почетоха с някои от най-популярните му реплики, отбелязва Асошиейтед прес.
"Имах щастието да изиграя широк спектър от персонажи, като от всеки научих нещо ново и винаги нося частица от тях", каза той.
На 75-годишна възраст Джаксън създава холивудско наследство, което продължава вече 40 години. От ролята на Мейс Уинду в сагата "Междузвездни войни" или Ник Фюри в киновселената на "Марвел" до емблематичните образи на Куентин Тарантино - Джулс в "Криминале" и Ордел в "Джанго без окови", той неведнъж е пока
След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.
Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек.
„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров. Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията.
„Драматургическата
Алехандро Санс е лауреат и на наградата „Личност на годината“ на Академията за латино музика от 2017 г. Тя му е присъдена не само за музикалните постижения, но и за филантропската му работа с организации като „Лекари без граници“ и „Спаси децата“.
Той печели четири награди „Грами“ за най-добър латино поп албум през 2004 г. (No Es Lo Mismo), 2008 г. (El Tren De Los Momentos), 2011 г. (Paraiso Express) и 2020 г. (ElDisco), уточнява на сайта си Американската национална звукозаписна академия, която ги присъжда. Лауреат е на 21 награди „Латино Грами“, от които три пъти за албум на годината.
Алехандро Санс e роден през 1968 г. в Кадис, Андалусия. Баща му е професионален китарист. Световна слава му носи още първият му албум Viviendo Deprisa през 1991 г., пише за него енциклопедия „Британика“. Музиката му е повлияна от фламенкото. В по-ново време стилът му е еклектичен, като включва фънк, реге, соул.
Той има над 25 милиона продадени албума, като всичките му албуми достигат мултиплатинен статус в Испания, Латинска Америка и САЩ. Работил е с мегазвезди като Алиша Кийс, Шакира, „Дестинис чайлд“, Лаура Паузини, Хуанес, Марк Антъни, Ерос Рамацоти уточнява телевицзия Си Би Ес.